Bude Staré Mesto ešte niekedy schvaľovať otváracie hodiny pre podnikateľov?

Autor: Martina Uličná | 25.9.2016 o 22:00 | (upravené 25.9.2016 o 23:00) Karma článku: 10,94 | Prečítané:  4110x

Ako miestna poslankyňa som nepodporila návrh všeobecne záväzného nariadenia o otváracích hodinách obmedzujúcich podnikateľov.

Bojovala som za jeho stiahnutie a v tejto chvíli by som sa mohla vyvážať na vlne hejtu voči staromestskému starostovi a poslancom, ktorí za toto všeobecné záväzné nariadenie hlasovali. Ale pre mňa je najdôležitejšie nájsť odpoveď na otázku, čo bude ďalej?

Centrá všetkých metropol sú najvyťaženejšími miestami. Majú špeciálne postavenie a aj režim. Napriek tomu v nich dokážu v symbióze nažívať obyvatelia s podnikateľmi. V bratislavskom Starom Meste sa nám to žiaľ nedarí. Tu sa vytvoril obraz zlých, arogantných podnikateľov, ktorí majú hlučné prevádzky otvorené až do rána a občanov, chronických sťažovateľov, ktorí volajú políciu ako náhle padne 22:01 hodina.

Musím povedať, že tu fatálne zlyhala samospráva. Na základe niekoľkých extrémnych prípadov sa rozhodla regulovať drvivú väčšinu bezproblémových a teda slušných majiteľov prevádzok. Vyvolalo to taký spontánny občiansky odpor, ktorý by neustál ani "feši minister" súčasnej vlády. A tak Staré Mesto zatiaľ život v meste nereguluje.

Ale pozor! Radní sa už nechali počuť, že sa púšťajú do prípravy nového, vraj lepšieho nariadenia. Za necelý rok to bude už štvrté (!!!) nariadenie o otváracích hodinách. Prvé zrušil prokurátor a súd, ďalšie dve verejná mienka. Mám tak trochu obavy či pán starosta Števčík so svojím vicestarostom pánom Boháčom nebojujú s veternými mlynmi.

Myslím si, že na riešenie vzniknutej situácie stačí trocha sedliackeho rozumu. Nočný kľud sa začína po 22:00 hodine. Ak podnikatelia zabezpečia, že ho nebudú rušiť, nech majú otvorené hoci aj do rána. Arogantných porušovateľov nech rieši polícia, má predsa pomáhať a chrániť.

Pri viacnásobnom rušení nočného kľudu by im colný úrad mohol zakázať predaj alkoholu, alebo živnostenský úrad znemožnil podnikanie.

A my Staromešťania by sme mohli byť veľkorysí a pre Bratislavčanov a návštevníkov slovenskej metropoly urobiť jeden ústupok: V letnom období by v Starom Meste platil nočný kľud od 24:00 hodiny. Čo vy na to?

P.S.: Všetci stále tvrdia, že polícia nedokáže zabezpečiť poriadok v meste. Keď dokáže takto chrániť starostu, musí dokázať chrániť aj občanov pred arogantnými podnikateľmi.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Brusel vyšetruje dotácie pre Jaguar v Nitre. Môžu Briti odísť?

Európskej komisii sa nepozdávajú 130-miliónové dotácie ani súvisiace investície za pol miliardy eur.


Už ste čítali?